fa en

نشست خبری اصحاب رسانه در خصوص بیست وششمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان تهران و آخرین اقدامات مدرسه سازی در استان تهران مطلب ویژه

  • شنبه, 12 خرداد 1403 08:24
  • منتشرشده در اخبار
  • خواندن 77 دفعه

عباس زارع مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران، صبح شنبه ۱۲ خردادماه در نشست خبری با موضوع «گزارشی از آخرین اقدامات مدرسه‌سازی در استان تهران» و «بیست و ششمین جشنواره خیرین مدرسه‌ساز استان تهران»، ضمن عرض تسلیت شهادت سید خدمت جناب آقای دکتر رییسی، در خصوص دستاوردها و عملکردهای این ا‌داره کل گفت: در استان تهران در سال گذشته ۱۱۱ مدرسه در قالب ۱۲۷۳ کلاس درس و ۱۶۲ هزار متر مربع زیربنا، فضای آموزشی تحویل ادارات و دانش آموزان شهر تهران و شهرستان‌ها شده است که در آن ۸۶ مدرسه مربوط به شهرستان‌ها و ۲۵ مدرسه مربوط به شهر تهران بود.

وی افزود: در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ در دولت مردمی سیزدهم تقریبا ۲۰۴ مدرسه و ۲ هزار و ۱۶۳ کلاس درس و ۲۸۲ هزار و ۱۵۹ متر مربع فضای آموزشی تقدیم دانش آموزان گردید بنابراین، تحویل پروژه‌های آموزشی در سال ۱۴۰۲ به نسبت دو سال قبل، سه برابر شده است.

زارع ادامه داد: اکنون شاهد کاهش میزان مدارس فرسوده در استان تهران هستیم و در این راستا، در سال ۱۴۰۲ اقدام به استانداردسازی و بازسازی و مقاوم‌سازی ۵۰۰ کلاس درس کردیم.

وی یادآور شد: کوتاه شدن زمان اجرای پروژه‌ها اتفاق خوبی بود که در استان تهران افتاد به نحوی که از ۱۱۱ مدرسه تحویلی، تقریبا ۱۰ درصد مدارس را در بازه زمانی ۴ تا ۶ ماهه تحویل دادیم و به طور کلی زمان فرآیند تحویل پروژه‌ها کمتر از ۲ سال شده است. همچنین در راستای عملیاتی شدن پروژه‌های مصوب سفر ریاست محترم جمهوری، ۱۰ مدرسه در بهارستان، ۲ مدرسه در چهاردانگه، ۵ مدرسه در اسلامشهر و ۵ مدرسه در رباط‌کریم داشتیم که از این تعداد حدود ۹ مدرسه در سال گذشته تحویل شد.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران گفت: در سال گذشته برای تسریع در روند پروژه‌ها بحث صنعتی‌سازی را داشتیم؛ علاوه بر اینکه روش‌های ISF و ICF را قبلا عملیاتی کرده بودیم و تجربه آن را داشتیم، سیستم جدیدی را به عنوان لارج پنل تجربه کردیم و امسال روش جدید دیگری مدنظر داریم که پیرو آن قراردادهایی با وزارت دفاع منعقد خواهیم کرد که سیستم FST (لوله‌های فولادی) نام داد که یک روش نوینی است و ۷۰ درصد این روش صنعتی‌سازی است.

وی افزود: علاوه بر آن، بحث حذف بخاری‌های شعله مستقیم (گازی یا نفتی) را در استان تهران داشتیم و به جرأت می‌توان گفت در حال حاضر در مدارس دولتی استان، بخاری شعله مستقیم نداریم و اگر هم باشد مدرسه استجاری است.

زارع بیان کرد: در سال گذشته حدود ۱ میلیون متر مربع اجرای آسفالت و ایزوگام در مدارس داشتیم، ۷۰۰ متر مربع آسفالت در ۳۶۰ مدرسه و ۳۰۰ متر مربع ایزوگام در ۳۷۰ مدرسه انجام دادیم. همچنین، تعمیرات اساسی در حدود ۲۱۵ مدرسه انجام دادیم و طرح شهید عجمیان را در استان تهران عملیاتی کردیم و در سال گذشته ۲۷۹ مدرسه با ۳ هزار و ۳۰۵ کلاس در این طرح عملیاتی شد.

وی گفت: استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس را در سال گذشته  دنبال کردیم و ۱۴۵ مدرسه در قالب ۱۵۷۰ کلاس درس را عملیاتی کردیم. در حال حاضر اداره کل نوسازی مدارس استان تهران ۱۲۶ مدرسه در حال اجرا دارد در قالب ۱ هزار و ۴۳۳ کلاس و ۲۰۱ هزار و ۵۶ متر مربع زیربنا که ۱۰۰ مدرسه در شهرستان‌های استان و ۲۶ مدرسه در شهر تهران است.

وی ادامه داد: شایان ذکر است، در سال گذشته سالن آمفی‌تئاتر باشگاه دانش‌پژوهان جوان را در کمتر از ۳ ماه تکمیل کردیم. در حال حاضر هم پروژه سالن همایش‌های اردوگاه شهید باهنر که جزو طرح‌های بزرگ مقیاس ملی است توسط این اداره‌کل در حال احداث می‌باشد.

زارع اظهار کرد: در ۲۱ خردادماه ۱۴۰۳ بیست و ششمین جشنواره خیرین مدرسه‌ساز استان تهران را برگزار می‌کنیم که هدف از آن تکریم و تقدیر از خیرین بزرگوار و جذب خیرین جدید است. در جشنواره بیست و پنجم (سال گذشته) ۱ همت (۱۰۰۰ میلیارد تومان) تعهدات خیرین حقیقی محترم بود که ۶۵ درصد تحقق پیدا کرد و تعهدات خیرین حقوقی ۲۰۰ میلیارد تومان بود که ۱۰۰ درصد تحقق یافت. قابل ذکر است از ۱۱۱ مدرسه‌ای که سال گذشته  تحویل شد حدود ۵۵ درصد این تعداد با مشارکت خیرین بوده است و حدود ۳۰ درصد از منابع اعتباری مدارس تحویلی توسط منابع مالی خیرین بزرگوار بوده و مابقی آورده دولت بوده که این آمار مربوط به استان تهران است.

وی گفت: امسال در بیست و ششمین جشنواره خیرین حدود ۹ غرفه نمایشگاهی برپا خواهیم کرد که یکی از غرفه ها به بحث ترویج مقاوم‌سازی مدارس اختصاص یافته است. با توجه به شرایط اقتصادی و افزایش قیمت‌ها و آورده‌های خیرین، بهتر است پروژه‌ها به سمت مقاوم‌سازی سوق داده شود و امیدواریم در این زمینه توفیقات خوبی داشته باشیم.

وی با اشاره به چالش‌های این اداره در زمینه نوسازی مدارس گفت: در استان تهران حدود ۵ هزار و ۶۲۹ مدرسه دولتی داریم که ۵۹ هزار و ۴۸۲ کلاس و ۱ میلیون و ۸۹۱ هزار و ۸۲۷ دانش‌آموز داریم که از این تعداد، ۱۳.۸ درصد کلاس‌های موجود نیازمند تخریب و بازسازی هستند که بیشترین تعداد در شهر تهران (در مناطق ۱۲، ۱۱، ۱۰، ۱۳، ۱۶، ۶، ۷، ۸ و ۹) است و در شهرستان‌ها نیز بیشترین کلاس‌های تخریبی و بازسازی در مناطق قرچک، شهریار، شهرری، دماوند و پاکدشت است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران در خصوص مانده کلاس نیازمند مقاوم‌سازی استان تهران، گفت: مانده کلاس‌های نیازمند مقاوم‌سازی در استان تهران حدود ۱۳ هزار و ۵۸۵ کلاس است که ۲۲.۸ کلاس‌های موجود نیاز به مقاوم‌سازی دارد. بیشترین کلاس‌های نیازمند مقاوم‌سازی شهرستان‌ها مربوط به شهرری، ورامین، شهریار، اسلامشهر، پاکدشت و… است و در شهر تهران نیز مناطق ۱۲، ۱۱، ۱۰، ۱۳، ۱۶، ۶، ۷، ۸ و ۹ است.

وی بیان کرد: یکی از اتفاقات خوبی که در ۳ سال اخیر انجام شده سرانه دانش آموزی استان تهران از ۳.۸ متر مربع به ۴.۷۴ متر مربع رساندیم. در شهر تهران چهار منطقه آموزش و پرورش هستند که سرانه آن‌ها از سرانه متوسط استان کمتر است که عبارتند از مناطق ۱۵، ۱۷، ۱۸، ۱۹ که نیاز به ۱۳۴ مدرسه ۱۵ کلاسه دارند تا به سرانه متوسط برسند. اما در شهرستان‌های استان تهران (اسلامشهر، بهارستان، پاکدشت، پردیس، چهاردانگه، رباط‌کریم، رودهن، ناحیه ۱ شهرری، شهر قدس، شهریار، فشافویه، قرچک، کهریزک، ملارد، ورامین) تعداد زیاد است یعنی ۶۹۵ مدرسه ۱۵ کلاسه نیاز داریم تا به سرانه متوسط برسیم.

زارع خاطرنشان کرد: بنابراین برای رسیدن به متوسط سرانه نیاز به ۸۲۹ مدرسه ۱۵ کلاسه در استان داریم یعنی اعتباری حدود ۲۴ هزار و ۸۷۰ میلیارد تومان نیاز داریم. همچنین برای مشکل تخریب و بازسازی اعتباری حدود ۱۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیاز داریم. برای بحث مقاوم سازی حدود ۹ هزار و ۵۰ میلیارد تومان نیاز داریم که جمعا ۵۰ هزار و ۴۲۰ میلیارد تومان نیاز است تا مشکلات سرانه، تخریب و بازسازی و مقاوم‌سازی را رفع کنیم.

وی گفت: ما برنامه‌ریزی کردیم در برنامه هفتم، سالانه ۹۰۰ کلاس را تخریب و بازسازی کنیم. یعنی طی برنامه ۴ هزار و ۵۰۰ کلاس تخریب شوند و در بحث مقاوم‌سازی سالانه ۸۰۰ کلاس و در خصوص سرانه دانش آموزی سالانه حدود ۱ هزار و ۲۰ کلاس احداث کنیم. اما منابعی که پیش بینی کردیم شامل منابع اعتبارات استانی و ملی، منابع خیرین محترم و مولدسازی است. البته این برنامه‌ریزی زمانی محقق می‌شود که آهنگ تورم نداشته باشیم و قیمت‌ها ثابت و منابع تامین گردد. اما اگر تورم داشته باشیم زمان برای تکمیل این پروژه‌ها بیشتر می‌شود.

به گفته زارع، چالش دیگری که در مدارس جدیدالاحداث داریم، در برخی شهرستان‌ها مشکل زمین داریم که نیازمند پیگیری جدی دستگاه‌های ذیربط است تا زمین تامین شود. چالش دیگر، اعتبار مکفی برای تحقق یافتن برنامه می باشد و مسئله دیگری که با آن مواجهیم این است که دوستان آموزش و پرورش متاسفانه نگهداری مناسبی از مدارس جدیدالاحداث نمی‌کنند. برای تامین اعتبارات لازم و رفع مشکلات مذکور، اگر پروژه یا مدرسه شهید رجایی ونک فروخته شود، با فروش آن می‌توانیم ۲۲۰ مدرسه را مقاوم‌سازی کنیم و تحویل آموزش و پرورش شهر تهران دهیم.

وی در خصوص جذب خیرین، بیان کرد: خیرین ستارگان آسمان خدا هستند و برای تکریم آنان و جذب خیرین جدید، جشنی را هر ساله برگزار می‌کنیم. امسال تلاش می‌کنیم از سال‌های قبل بهتر برگزار شود و خیرین را به سمت ساخت و مقاوم‌سازی و استانداردسازی سوق دهیم.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

nosazi

اداره کل نوسازی مدارس استان تهران

  • آدرس: خیابان ولی عصر بالاتر از میدان ونک کوچه شهید خلیل زاده پلاک 9
  • کدپستی : 1969754114
  • تلفن های تماس: 88779151
  • پست الکترونیک روابط عمومی : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

dresmap