دبیرخانه منطقه یک شورای هماهنگی مشارکت‌های مردمی کشور در تهران افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران، دبیرخانه منطقه یک شورای هماهنگی مشارکت‌های مردمی کشور در تهران و به میزبانی اداره کل نوسازی مدارس استان تهران افتتاح شد.

منطقه یک نوسازی مدارس کشور شامل استان‌های البرز، تهران، قم، قزوین، سمنان و مازندران است که نمایندگان مشارکت‌های مردمی و شورای بانوان این استان‌ها در جلسه مذکور حضور داشتند.

در این مراسم علی شهری ضمن خیرمقدم خدمت مدعوین حاضر در جلسه، یاد و خاطره بزرگ مرد مدرسه سازی کشور، زنده یاد محمدرضا حافظی رئیس فقید جامعه خیرین مدرسه ساز کشور را گرامی داشت.

شهری با بیان اینکه میزان تعهدات خیرین مدرسه ساز در جشنواره بیستم، 64 میلیارد تومان بود و این در حالی است که در جشنواره بیست و یکم این عدد به 210 میلیارد تومان افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم ابتدا تکریم از خیرین گرانقدر مدرسه ساز به بهترین شکل ممکن انجام و سپس در جهت جذب حداکثری اقدامات مناسب معمول گردد.

وی افزود: اعتبارات حوزه خیرین مدرسه ساز که از سوی دولت پیش بینی می‌شود، در سال جاری حدود 1000 میلیارد تومان که این عدد در بودجه سال 1399 حدود 2700 میلیارد تومان پیش بینی شده است؛ این بدان معنا است که باید تلاش بیشتری در جذب خیرین نیک اندیش مدرسه ساز صورت گیرد.

مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران با اشاره به اینکه تهران علی‌رغم اینکه به عنوان پایتخت کشور محسوب می‌شود، در بخش فضاهای آموزشی وضعیت مناسبی ندارد، گفت: تراکم دانش‌آموزی در کلاس‌های درس استان تهران بسیار بالا است و با فاصله معنادار شهرتهران متراکم‌ترین کلاس‌های درس در بین استان‌های کشور را دارد که لازم است تا خیرین و دولت به پایتخت جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه‌ای داشته باشند.

شهری تصریح کرد: در ادامه فعالیت‌هایی که در جهت تکریم خیرین مدرسه ساز انجام داده‌ایم، یک سایت 2 زبانه بین المللی برای جذب حداکثری خیرین خارج از کشور طراحی کرده‌ایم که با هماهنگی وزارت امور خارجه در جهت واریز وجه از سوی آنها کار در حال آماده سازی است.

خدیجه نیزاری رئیس شورای بانوان خیر مدرسه ساز کشور در این مراسم گفت: خانواده یک اصل و محور است و حضور و شایستگی بانوان در مسیر سازندگی تأثیر بسزایی دارد. اخلاق جامعه به اخلاق زنان بستگی دارد و اگر یک جامعه بخواهد پیشرفت کند باید زنان خوبی داشته باشد؛ پیشنهاد می‌کنم که اگر مجامع خیرین استانها در نظر داشتند تا شورای بانوان تشکیل دهند، با هماهنگی باشد تا یکدیگر را تقویت کنیم.

خیبر بیدارپور سرپرست معاونت برنامه ریزی و مشارکت‌های مردمی سازمان نوسازی مدارس کشور نیز در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره زنده یاد دکتر حافظی خاطرنشان کرد: شوراهای هماهنگی استانها یک ظرفیت خوب است تا بتوانیم از تجربیات همکاران در این بخش استفاده کنیم. در نظر داریم تا حوزه مشارکت‌های مردمی را در سازمان تقویت کنیم و ایجاد معاونت برنامه ریزی و توسعه مشارکت‌های مردمی تیز یک قدم رو به رشد و مثبت در این راستا است.

وی با اشاره به اینکه در لایحه بودجه سال 1399 پیش بینی خوبی برای حمایت از پروژه‌های خیرین مدرسه ساز وجود دارد، تصریح کرد: سهم اعتبارات در این بخش به 2700 میلیارد تومان رسیده و باید تلاش‌ها در بخش خیرین نیز افزایش یابد.

سرپرست معاونت برنامه ریزی و مشارکت‌های مردمی سازمان نوسازی مدارس کشور گفت: در حوزه مشارکت‌های مردمی کاری جهادی و مرتب نیاز داریم و باید برنامه ریزی خوب هم داشته باشیم؛ لذا باید در حوزه آموزش و جذب فعالیت‌های متعددی انجام شود.

نعمت بنی‌آدم رئیس هیأت مدیره مجمع خیرین مدرسه ساز شهرتهران در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد زنده یاد دکتر حافظی، اظهارداشت: مرحوم حافظی یکی از ارکان اصلی جامعه خیرین مدرسه ساز کشور بود که هیچگاه از یاد و خاطره‌ها از بین نخواهد رفت.

وی افزود: نوسازی مدارس استان تهران در سالهای اخیر تعامل خوبی با ادارات آموزش و پرورش و مجامع خیرین مدرسه ساز داشته است که این موضوع را به فال نیک می‌گیریم.

بنی‌آدم با بیان اینکه همواره باید از زحمات خیرین مدرسه ساز تشکر و قدردانی کنیم، خاطرنشان کرد: پس از انقلاب اسلامی ایران حدود 30 تا 40 درصد مدارس کشور توسط خیرین مدرسه ساز احداث شده است و اکنون نیز خیرین می‌توانند مدارس مورد نیاز را ساخته و مشارکت کنند، لذا از طرف دیگر نیاز است تا توجه ویژه به حضور این نیک اندیشان شود و همواره قدردان آنها باشیم.

رئیس هیأت مدیره مجمع خیرین مدرسه ساز شهرتهران با اشاره به اینکه باید در حوزه خارج از کشور در موضوع مدرسه سازی نیز فعال باشیم، عنوان کرد: خیرین بسیاری در خارج از کشور وجود دارد که می‌توانیم از پتانسیل آنها استفاده کنیم، لذا باید سایت بین المللی برای جذب این عزیزان تهیه و اجرایی شود.

سیدهادی موجانی رئیس هیأت مدیره مجمع خیرین مدرسه ساز شهرستان‌های استان تهران اظهار کرد: یاد دکتر حافظی که تمام عمر خود را صرف مدرسه سازی کرده بود را گرامی می‌داریم.

وی افزود: موضوعی در خصوص پرداخت مالیات توسط خیرین مدرسه ساز وجود دارد و آن کسر میزان کمک خیرین از اصل مالیات آنها است که در حال حاضر اینطور نیست و از هزینه‌های آنها کسر می‌شود؛ به نظرم لازم است فکری برای این موضوع انجام شود.

موجانی پیشنهادی در خصوص کاهش هزینه‌های انجام شده توسط خیرین در هر یک از پروژه‌های آنها ارائه و گفت: می‌توانیم تفاهم نامه همکاری با کارخانجات تولیدی مصالح و اقلام مورد نیاز در ساخت مدرسه منعقد کنیم تا در صورت خرید خیرین از این کارخانجات بتوانند مشمول 10 تا 15 درصد تخفیف از آنها شوند، بدین ترتیب می‌توانیم در پرداخت‌های خیرین کمک کنیم تا از محل همین تخفیفات مدارس بیشتری هم احداث کنیم.

محمدرضا جعفری مدیرعامل جامعه خیرین مدرسه ساز کشور هم در این مراسم با اشاره به اینکه وجود این کارگروه‌ها و شوراها در استانها می‌تواند موثر باشد، اظهارداشت: در این جلسات مصوبات و راهکارهای جدیدی ارائه می‌شود و برای جذب خیرین بسیار موثر است.

وی با بیان اینکه سال 1399 سال بسیار مهمی در جذب اعتبارات خیرین است، عنوان کرد: در سال 1396 میزان این اعتبارات 200 میلیارد تومان بود که در سال 1397 به حدود 500 میلیارد تومان رسید و در سال جاری تا 1000 میلیارد تومان افزایش یافت. اما در سال آینده این عدد به 2700 میلیارد تومان رسیده است و یک جهش بسیار خوب را شاهد هستیم.

در ادامه نیز معاونان مشارکت‌های مردمی و روسای شورای بانوان خیر مدرسه ساز منطقه یک کشور در این جلسه نقطه نظرات خود را بیان و در پایان نیز مصوبات و تصمیماتی در جهت پیشبرد اهداف بیست و دومین جشنواره خیرین مدرسه ساز تهیه و تدوین شد.

در این مراسم علی شهری مدیرکل نوسازی مدارس استان تهران، خیبر بیدارپور سرپرست معاونت برنامه ریزی و مشارکت‌های مردمی سازمان نوسازی مدارس کشور، نعمت بنی‌آدم و سیدهادی موجانی روسای مجامع خیرین مدرسه ساز شهرتهران و شهرستانهای استان تهران، محمدرضا قربانی مدیرکل مشارکت‌های مردمی سازمان نوسازی مدارس کشور، محمدرضا جعفری مدیرعامل جامعه خیرین مدرسه ساز کشور، خدیجه نیزاری رئیس شورای بانوان خیر مدرسه ساز کشور، زهرا گیتی‌نژاد رئیس شورای بانوان خیر مدرسه ساز استان تهران و معاونان مشارکت‌ها و روسای شورای بانوان استانهای البرز، تهران، قم، قزوین، سمنان و مازندران حضور داشتند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • اندازه قلم

nosazi

اداره کل نوسازی مدارس استان تهران

  • آدرس: خیابان ولی عصر بالاتر از میدان ونک کوچه شهید خلیل زاده پلاک 9
  • کدپستی : 1969754114
  • تلفن های تماس: 88779510- 88779511-88786841-88786842
  • پست الکترونیک روابط عمومی : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید